Belépés

Dátum-névnap



2024. április 26. péntek Ervin napja van.

Pontos idő

Akinek kertje és kútja van, annak biztos nem ismeretlen a szivattyúzás és az öntözés együttes megléte. Több megközelítést is tehetünk annak érdekében, hogy definiáljuk mit is jelent ez a két szó. Kezdjük azzal, amikor fúrt vagy ásott kútnál alkalmazzuk a szivattyúzás különböző technikáit öntözés céljából. Ilyenkor célunk az, hogy minél hatékonyabban juttassuk a talaj rétegeiben lévő vizet fel a felszínre és ebből virágaink, zöldségeink, kertünk öntözése a terv.

Öntözéshez kapható szivattyúk különböző teljesítménnyel vannak a piacon, melyeket annak függvényében érdemes kiválasztanunk, hogy milyen és mekkora kert öntözése a cél, valamint, hogy a kútból milyen mélyről kell a vizet venni.

 

Öntözés

Egyre többet látni olyan házakat is, ahol a gémeskút külső fúrt kutat rejt, és szivattyúzás által szállítják fel az öntözésre alkalmas vizet.  A szivattyúzás más célt is szolgál, ami nem a szépségről, hanem az élhető környezet fenntartásáról szól, amihez az öntözés létfontosságú egy kertben. Hazánk különböző tájairól manapság sajnos egyre több hírt hallani arról, hogy a kemény fagyos tél után a hirtelen jött enyhe levegő hatására a hegyekben, szántóföldeken egyszerre nagy mennyiségben elkezd olvadni a hó, mely hatalmas belvízi területeket hoz létre. Sokszor ez a káros folyamat nem áll meg a földek határánál, hanem pusztító erővel betör a falvak utcáira, házakat összeroppantva vagy lakhatatlanná téve. Ilyenkor persze nem az öntözés jut eszünkbe elsőként, de nyárra sokszor már igen, amikor az árvíz után szárazság érkezik. Tanácsom az, hogy mielőtt egy fúrt kutat szeretnénk készíttetni, amiből kézi vagy automata öntözés is történne, mindenképp mondjuk el igényeinket elképzeléseinket a kútfúró mesternek, és bizonyosodjunk meg arról, hogy mire kell figyelni, az adott kút milyen gyakran töltődik fel vízzel és a szivattyúzás milyen időközönként ajánlott, máskülönben könnyen megeshet, hogy a kút öntözésre alkalmatlan lesz.